Jak vybrat postýlku

To nejdůležitější ve výbavičce dětí je jistojistě postýlka. Proč? Protože novorozenci spí až 18 hodin denně, kojenci mezi 13–15 hodinami a okolo druhého roku je to stále úctyhodných 11–13 hodin spánku denně. Vybrat správnou postýlku podporující zdravý spánek i vývoj dětí je tedy opravdu důležité. V tomto článku se proto podíváme, na co se zaměřit a co nepodcenit při výběru nejlepší dětské postýlky.

 

Co je důležité při výběru dětské postýlky

Ať už vybíráte postýlku klasickou nebo cestovní, vždy byste měli mít na paměti několik zásadních parametrů, které jsou jednak důležité pro výběr vhodné a kvalitní postýlky, ale také vám usnadní další rozhodování pro konkrétní typ a značku.

Bezpečnost

Výrobky určené dětem podléhají vždy přísnějším požadavkům. Každá postýlka uvedená na český trh by měla splňovat evropskou normu EN 716-1+AC, která upravuje bezpečnostní standardy dětských postýlek pro bytové použití. K takové postýlce byste měli dostat návod v českém jazyce, kde budou informace, které se týkají instalace, údržby a samozřejmě i samotného používání.

Konstrukce postýlky by měla být pevná a stabilní, aby se postýlka při řádění většího dítěte nepřevrátila. Bezpečná vzdálenost mezi příčkami je od 2,5 cm do max. 6,5 cm, protože tak je zajištěno, že si mezi ně dítě nezaklíní prsty, končetiny nebo dokonce hlavičku. Taktéž jakákoliv mezera, ke které by se dítě mohlo ze zvědavosti dostat, nesmí být větší než 0,7 cm a zároveň hlubší než 1 cm.

Zvláštní pozornost věnujte rohům, případně hrotům postýlky, které by měly být hezky zaoblené. Zkontrolujte také všechny šroubky, na kterých nesmějí být umístěny plastové krytky, aby nedošlo k jejich uvolnění a hrozilo by jejich vdechnutí.

Materiál a zpracování

Nejideálnějším materiálem pro postýlky je dřevo. Výrobci dřevěných postýlek nejčastěji vybírají buk, dub nebo smrk. Tvrdé dřevo je totiž odolné proti otlakům, rozvrzání a s malou tendencí ke vzniku třísek, což jsou všechno vlastnosti, které ocení nejeden rodič. Oblíbené jsou i celokovové postýlky, které vydrží po generace a dobře se udržují. Mohou ale působit trochu chladně a jsou velmi těžké.

Dětské postýlky se nechávají nejčastěji v přírodním provedení, ale mohou být opatřeny barevným nátěrem, aby ladily s vybavením dětského pokoje. V tom případě se vždy ujistěte, že barva neobsahuje zdraví škodlivé látky. Nezávadnost barev i materiálu by měla být součástí certifikace. Pokud budete postýlku natírat sami, raději si před nákupem bezpečnost barvy dvakrát ověřte.

Četnost použití a věk dítěte

Jak dlouho a jakým způsobem chcete postýlku používat ovlivní váš finální výběr. Stále více rodičů upřednostňuje postýlky, které rostou s dítětem a mohou se používat i následující roky, i když dítě už není ten malý spící uzlíček, ale neposedný předškolák, který potřebuje dostatek prostoru.

Děti rostou rychleji, než bychom si přáli. Možnost proměnit postýlku na postel, nebo třeba i skříň či stůl, vám do budoucna ušetří peníze i starosti. Existuje dokonce dětská postýlka, ze které se dá udělat lavička. Investice do takových postýlek je sice na začátku větší, ale vyplatí se.Jaké jsou typy postýlek a konstrukcí?

  • Pevné postýlky, které nemají pohyblivé bočnice. Díky tomu jsou levné a konstrukčně velmi jednoduché. Na druhou stranu se musíte smířit s nižším uživatelským komfortem při povlékání matrace a ukládání dítěte.
  • Postýlky se stahovacími bočnicemi mohou mít jednu nebo obě bočnice pohyblivé. Díky tomu se vám bude dítě lépe ukládat i vyndavat. Bočnice by se měla lehce stahovat, ale současně by měl být mechanismus natolik pevný, aby dítě nebylo schopné spustit zábranu samo.
  • S vyndavacími příčkami jsou typy postýlek, ve kterých vyjmete 3–4 boční příčky a to umožní větším dětem samostatně opustit lůžko, aniž by byla snížena ochrana před nechtěným pádem.
  • Polohovací jsou velmi praktické postýlky, u kterých můžete nastavit rošt podle věku a schopností dítěte. Většinou se nabízí 3 úrovně výšky. Nejvyšší poloha roštu je vhodná pro novorozence a pro miminka, která zatím jen leží. O něco nižší poloha se hodí pro děti, které už se přetáčí a batolata. Jakmile si dítě umí stoupnout, je ten správný čas posunout spací část do spodní polohy, abychom zajistili bezpečí a předešli možnosti pádu z postýlky při pokusu vylézt.
  • S přebalovacím pultem pro maximální praktičnost nejen na cestách. Přidaný přebalovací pult mohou mít jak cestovní, tak klasické postýlky. U klasických dřevěných postýlek bývá pult na kratší straně trvale zabudovaný. Součástí cestovních postýlek bývá spíše přebalovací podložka.
  • Cestovní postýlky jsou speciální kategorií. Jak název napovídá, hodí se na cestování, protože jsou velmi lehké, skladné a také rozložitelné. Materiál je kombinací pevné textilie a hliníku. I přes kompaktní rozměry je postýlka pevná a stabilní, ale nehodí se k dlouhodobému využívání, protože nemá dobře odvětranou matraci a neumožňuje ani polohování, takže se při pokládání miminka musíte hodně sklánět.
  • Dětské košíky a kolébky jsou spíše módní nebo dočasné alternativy klasických postýlek. Protože děti velmi rychle rostou, nevyužijete je déle než pár měsíců. Přesto je nemusíte zcela zatracovat. Obzvláště menším dětem a novorozencům mohou přinášet tolik žádoucí pocit bezpečí a vám zase snadnější manipulaci v rámci domácnosti.

 

Matrace – nedílná součást dětské postýlky

Matrace se většinou kupují zvlášť a tak vás při nákupu čeká ještě jeden malý úkol. Možností je několik, ale stejně jako u matrace pro dospělé, ani na té dětské zbytečně nešetřete a nekupujte ji z druhé ruky. Ideální matrace by měla dítěti zajistit hlavně pohodlí pro klidný spánek a podporu páteře pro zdravý vývoj. Vybírejte matrace, které jsou spíše tvrdší a zároveň prodyšné.

Než se pustíte do výběru konkrétního typu, měli byste vědět, že velikost matrace by měla vždy odpovídat vnitřním rozměrům postýlky. Musí přesně pasovat, aby mezi matrací a postýlkou nevzniklo místo, kde by se mohly snadno skřípnout dětské prstíky. Nejběžnější rozměry matrace do klasické postýlky jsou 120×60 cm nebo 140×70 cm, které seženete v mnoha provedeních a designech. Dejte si pozor na atypické matrace, třeba do košíčků a kolébek, které budou k dostání jen u omezeného množství výrobců.

  • Molitanová matrace (PUR pěna) – Polyuretanová matrace je nejdostupnější a nejlevnější materiál pro výrobu matrací obecně. Často se používá v kombinaci s dalšími materiály. Molitanová matrace je pružná, má výborný odpor proti stlačení a je tvarově stálá.
  • Pěnová matrace – Matrace z paměťové pěny velmi pěkně reagují na tlak i teplo a v této souvislosti doslova kopírují křivky lidského těla. Současně vynikají vysokou prodyšností, proto jsou tak oblíbené nejen pro dospělé, ale i pro děti.
  • Přírodní (bio) matrace – Velmi oblíbené jsou matrace do dětských postýlek, které obsahují přírodní složky, např. kokosová vlákna. Díky modernímu způsobu zpracování můžete těžit z pozitivních vlastností těchto přírodních materiálů i pro spánek dětí. Matrace s přírodními vlákny jsou prodyšné, ekologické a hypoalergenní.

Stejně jako matrace i její potah by měl být prodyšný, příjemný a měl by chránit jádro před provlhnutím. Snímatelnost potahu, a jeho možnost vyprání v automatické pračce, je v dnešní době skoro samozřejmostí. Pokud chcete zvýšit ochranu matrace a prodloužit její životnost, doporučujeme speciální podložku s nepropustnou vrstvou, kterou můžete připevnit pod prostěradlo nebo na něj. Chránič brání nečistotám i vlhkosti proniknout přímo k potahu matrace a do ní. Hlavně u malých dětí oceníte rychlé a jednoduché vyprání kdykoliv bude třeba.

 

Doplňky k dětským postýlkám

K postýlce můžete přikoupit spoustu praktických i designových doplňků. Některé vám usnadní manipulaci s postýlkou, jiné zajistí vašemu drobečkovi větší pohodlí a další více klidu a bezpečí. Vše je na vás a na tom, co a jak potřebujete řešit v rámci domácnosti nebo svého životního stylu a pohodlí.

Kolečka k postýlce

Snad nejpraktičtější doplněk, který si můžete pořídit. S kolečky bude přesouvání postýlky v rámci pokoje nebo bytu hračka. Přestože kolečka nejsou běžnou součástí výrobků, k většině postýlek je můžete snadno přikoupit. Mějte ale na paměti, že pokud máte kolečka na všech čtyřech stranách, potřebujete k nim dokoupit také brzdu.

Mantinely

Šikovným pomocníkem je mantinel, který chrání miminko před průvanem a zútulňuje prostředí postýlky. Díky mantinelu z postýlky tak často nebudou vypadávat hračky nebo dudlíky. Jakmile se dítě začne přetáčet, je to další bezpečností zábrana, která částečně zabrání zaklínit dětem ručičku nebo nožičku do šprlení.

Mantinely se k postýlce připevňují šňůrkou nebo suchým zipem. Můžete je pořídit v designu sladěném s povlečení nebo zvolit neutrální barvu.

Nebesa nebo baldachýn

Veřte nám, že nejde jen o designový rozmar, ale velmi praktického pomocníka. Nebesa vytváří kolem postýlky bezpečnou atmosféru a zastíní miminko, aby mělo klidnější spánek. Můžete je kombinovat i se síťkou proti hmyzu (moskytiérou), kterou oceníte hlavně v létě. Na postýlku jednoduše namontujete držák, na který pak připevníte nebesa.

Kolotoč nad postýlku

Pro trochu zábavy a rozptýlení můžete na postýlku připevnit kolotoč. Oceníte je u dětí až okolo 2. měsíce věku, kdy už se novorozencům zdokonaluje zrak a kolotoč tak může poutat pozornost a zájem. Některé modely jsou i pohyblivé a dokonce hrají, buď automaticky na baterii nebo se musí ručně natáhnout.

Monitor dechu

Bezpečnostní doplněk, který vám dodá klid, pokud se obáváte syndromu náhlého úmrtí u vašeho dítěte. Deskový monitor se vkládá přímo pod matraci a citlivé senzory nepřetržitě monitorují dech miminka po celou dobu jeho spánku. Jakmile dojde k výpadku dechu, přístroj vás hlasitě upozorní a vy tak můžete včas zasáhnout.

Jaké postýlky jsou nejoblíbenější? Podívejte se do naší nabídky.